MENÜ

Challenge Day '23 - Észak-kelet Magyarország

Szabálykönyv

Challenge Day ’23

 

Rövidítések

  • DSAC: Dinamic Shooting Airsoft Competition
  • Ch Day: Challenge Day

Különböző pályákon mérhető, értékelhető airsoft versenyek összefoglaló neve.

 

  1. Lőfeladatok

A lőfeladat tervezés alábbi alapelvei sorolják fel az DSAC sportlövészet lőfeladat tervezőinek felelősségét, valamint az általuk kötelezően betartandó szabályokat és korlátozásokat.

Általános alapelvek

Biztonság - A versenyek tervezése, felépítése, kivitelezése és lebonyolítása során kellő hangsúlyt kell helyezni a biztonságra.

Egyensúly - A sportlövészetben a pontosságnak, a gyorsaságnak és az erőnek egyenlő szerepe van. A helyesen kiegyensúlyozott lőfeladatot nagymértékben az általa jelentett kihívás jellemzi, azonban úgy kell őket megtervezni, és a versenyeket úgy kell lebonyolítani, hogy e három képességet egyformán vegyék figyelembe.

Különbözőség - A sportlövészet kihívásai különbözőek. Jóllehet nem kötelező minden egyes versenyre még soha nem használt lőfeladatot tervezni, azonban egyetlen lőfeladat sem használható olyan sokszor, hogy a lövészeti képességek meghatározó tényezőjévé váljék.

Szabad stílus - A versenyek szabad stílusúak. A versenyzőknek meg kell engedni, hogy a feladatokat az általuk legjobbnak ítélt módon hajtsák végre és hogy a célokat az „amikor és ahonnan látható" elv alapján támadják meg. A lőfeladatok az alább említett kivétellel nem követelhetnek meg kötelező tárcserét, és nem írhatják elő a kötelező testhelyzetet vagy beállást sem. A versenyzőket adott testhelyzetbe vagy beállásba kényszerítő feltételek, illetve az ezek betartását kikényszerítő akadályok, korlátok, vagy más fizikai korlátozások használata azonban megengedett.

A rövid pályák előírhatnak kötelező tárcserét és/vagy kötelező testhelyzetet vagy beállást. Ha kötelező tárcsere van előírva, azt az első cél megtámadása és az utolsó lövés befejezése között kell végrehajtani. Ezen pont megsértése esetén egy eljárási hibát kell adni.

A pálya tervezője megadhatja a versenyzőnek azt a szabadságot, hogy bárhol várhassa a Start jelet a kijelölt területen belül.

Bonyolultság - A versenyek eltérő bonyolultságúak lehetnek. Egyetlen lövészeti feladat teljesíthetősége sem kérdőjelezhető meg. Ez a szabály azonban nem vonatkozik a nem lövészet jellegű követelményekre, amelyek előírása során kellő figyelemmel kell lenni a versenyzők különböző fizikai felépítéséből és eltérő magasságából adódó különbözőségekre.

  1. Pályaépítés

A pályaépítés alábbi alapelvei sorolják fel a sportlövészet lőfeladat tervezőinek felelősségét, valamint az általuk kötelezően betartandó szabályokat és korlátozásokat. A lőfeladatok tervezői, a versenyrendezők, és a tisztségviselők ezen szabályok alapján kötelesek tevékenykedni.

Fizikai felépítés - A lőfeladat tervezése, fizikai megvalósítása, és a vonatkozó követelménylista megfogalmazása során a biztonsági megfontolások figyelembe vétele a rendező szervezet felelőssége. Ezeket a főbírónak (range master) is jóvá kell hagynia. Minden ésszerű intézkedést meg kell tenni annak érdekében, hogy a verseny ideje alatt elkerülhető legyen a versenyzők, a tisztségviselők vagy a nézők megsérülése. Amennyire csak lehetséges, már a lőfeladat tervezése során meg kell előzni a véletlenül bekövetkező nem biztonságos cselekedetek előfordulását. A pályák működtethetősége érdekében a lőfeladat minden pontján megfelelő helyet kell biztosítani a versenyzőket felügyelő tisztségviselőknek.

Biztonságos lőirány - A lőfeladatokat mindig a lövések biztonságos irányba történő leadhatóságának figyelembe vételével kell megépíteni. Ügyelni kell a célok biztonságos voltára.

Legkisebb távolságok - Amikor a lőfeladat fémcélokat vagy fém kemény takarást is tartalmaz, minden óvintézkedést meg kell tenni annak érdekében, hogy a versenyzők és a tisztségviselők legalább két méterre legyenek ezektől az irányukba történő lövés leadásakor. Ha lehetséges, nagyobb megközelítésüket fizikai akadályokkal kell megakadályozni. Amennyiben a fémcélok megközelítését hibavonalak (fault line) elhelyezésével akadályozzák meg, ezeknek legalább három méterre kell lenniük a fémcéltól, hogy a hibavonalat véletlenül átlépő versenyző továbbra is legalább két méternyire lehessen azoktól. Figyelmet kell fordítani a tűzvonalban levő egyéb fémkellékekre is.

Célok helyzete - Valahányszor a lőfeladat olyan célokat is tartalmaz, amelyek nem közvetlenül a fő lőirányban helyezkednek el, a verseny szervezőinek és a tisztségviselőknek le kell zárniuk, vagy őriztetniük kell azokat a környező területeket, ahová a versenyzőknek, tisztségviselőknek, vagy nézőknek bejutási lehetőségük lenne. Minden versenyzőnek meg kell engedni, hogy a lőfeladatot a saját elképzelése szerint hajtsa végre, és nem akadályozhatók olyan cselekedetre való kényszerítéssel, amely nem biztonságos művelet végrehajtását okozhatná. A célokat úgy kell elhelyezni, hogy a rálövés ne okozhassa azt, hogy a versenyző megsérti vele a biztonsági szögekre vonatkozó előírásokat.

Lőtér felszíne - Amikor lehetséges, a lőtér felszínét a verseny előtt elő kell készíteni, és mindenféle hulladéktól, egyéb csúszásveszélyt okozó anyagoktól mentesen kell tartani a verseny ideje alatt, hogy a versenyzők és a tisztségviselők számára megfelelő biztonságot nyújtson. Figyelembe kell venni a zord időjárás, vagy a versenyzők kíméletlen bánásmódjának lehetőségét is. A verseny tisztségviselői a megrongálódott lőtérfelszínt bármikor kijavíthatják kövekkel, homokkal, vagy más anyagokkal, s ezen lőtérjavítási munkálatokat a versenyzők nem óvhatják meg.

Akadályok - A lőfeladatban található természetes vagy mesterséges akadályok kijelölése során méltányosan figyelembe kell venni a versenyzők magasságából és testi felépítéséből, fizikumából adódó különbözőségeket. Ezeket úgy kell kivitelezni, hogy ésszerű mértékben biztonságosak legyenek valamennyi versenyző, tisztségviselő és néző számára.

Célok elhelyezkedése - A papírcélok fizikai elhelyezése során figyelni kell az „átlövések" lehetőségének megakadályozására.

A célok helyét az esetleges célcserék megkönnyítése érdekében a céltartókon világosan meg kell jelölni. A céltartókat vagy biztonságosan rögzíteni kell, vagy a helyüket kell egyértelműen megjelölni a lőtér felszínén, hogy biztosítható legyen a célok azonos elhelyezkedése a verseny egészén. A célok típusát is még a verseny megkezdése előtt fel kell tüntetni a céltartókon, megakadályozva ezzel az értékelt és a büntető célok felcserélhetőségét a verseny megkezdése után.

Amikor a lőfeladat IPSC popper használatát írja elő, meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket annak érdekében, hogy a popper alapjául szolgáló terület a verseny teljes időtartama alatt biztosítsa a cél egyforma viselkedését.

A statikus papírcélokat (amelyeket semmi nem aktivál) tilos a függőlegeshez képest kilencven foknál nagyobb szögben megdönteni.

A pályák felépítése alatt különböző fizikai akadályok helyezhetők el, hogy korlátozzák a versenyzők mozgását, illetve a versenyzők számára nagyobb kihívást jelentsenek, a következők szerint:

Hibavonalak - A versenyzők mozgását lehetőleg fizikai akadályokkal kell korlátozni, azonban a hibavonalak használata engedélyezett a következők szerint:

  • Megakadályozni a nem biztonságos és/vagy a valószerűtlen mozgását a cél megtámadása illetve visszamozgás közben,
  • Szimulálni a fizikai akadályokat, takarásokat,
  • Kijelölni az általános lőcsatorna határait, illetve ennek egy részét.

Ha a lőfeladatnak van látható hibavonala és vagy tisztán körülhatárolt része, minden versenyzőnek, aki lerövidíti a pályát, átvágja a hibavonalat azzal, hogy kilép a hibavonalon kívül a földre, minden leadott lövés után egy eljárási hibát kell adni azután, hogy levágta a pályát.

Akadályok - A lőfeladatok előírhatják a versenyzők által leküzdendő látáskorlátozók, vagy más nagyobb akadályok használatát is. Az ilyen módon használt akadályok magassága nem haladhatja meg a két métert. Az egy méternél magasabb akadályokat mászást segítő tartozékokkal kell ellátni, és a versenyzők biztonságát a szem előtt tartva az alábbi módon kell kivitelezni:

Az akadályokat biztonságosan le kell rögzíteni és ki kell merevíteni, hogy használatuk során kellő támaszt nyújtsanak. Amennyire lehetséges, a túlzottan éles vagy durva felületeket le kell csiszolni, csökkentve ezáltal a versenyzők és/vagy tisztségviselők megsérülésének veszélyét.Az akadályok leereszkedő oldalának természetes vagy mesterséges akadályoktól mentesnek kell lennie.

Látáskorlátozók - Az alábbi módon kell megépíteni ezeket:

A kívánt cél elérése érdekében elegendően erősnek és magasnak kell lennie. Amennyiben legalább 1.8 méter magas a barrikád (látás korlátozó), azt at ég felé végtelen magasságig nyúlónak kell tekinteni. Javasolt a széleiknél a földön fekvő, hátrafelé nyúló hibavonalak elhelyezése.

Egyéb pályaanyagok - Amennyiben ezen elemek a versenyző mozgásának vagy a célok megtámadásának segítésére szolgálnak, akkor a versenyzők és a tisztségviselők biztonságának mint fő szempontnak a szem előtt tartásával kell őket elkészíteni. Úgy kell őket kialakítani, hogy a verseny tisztségviselői a versenyzők cselekedeteit minden időpillanatban figyelemmel kísérhessék és ellenőrizhessék. Az anyagoknak kellően erősnek kell lenniük ahhoz, hogy a valamennyi versenyző általi használatot elviseljék.

Ablakok és nyílások

Megfelelő magasságban kell elhelyezni úgy, hogy a legtöbb versenyzőnek elérhető legyen.

Szükség esetén a versenyzőnek rendelkezésre kell állnia egy erős platformnak, melynek használata nem büntethető.

 

 

 

  1. A lőfeladat megváltoztatása

A verseny tisztségviselői bármilyen okból megváltoztathatják egy lőfeladat fizikai kivitelezését vagy megkövetelt végrehajtását azzal a feltétellel, hogy a változást a főbíró jóváhagyta. A nyilvánosságra hozott lőfeladat valamennyi ilyen változtatását vagy kiegészítését a pálya megkezdése előtt be kell fejezni. A versenyzőket a lehető leghamarabb tájékoztatni kell ezekről a változtatásokról. Legkésőbb a verseny tisztségviselője által tartott lőfeladat tájékoztatón fel kell hívni a figyelmüket a változásra. Ha a főbíró a verseny megkezdése után hagyja jóvá a változtatást, akkor a következő lehetősége van:

A változás csak azon versenyzőket érinti, akik még nem fejezték be az adott lőfeladatot. Ha a változtatást egy versenyző cselekedete tette szükségessé, akkor ez a versenyző kötelezhető a lőfeladat újralövésére vagy Amennyiben lehetséges, a megváltozott lőfeladat újralövésére valamennyi versenyző kötelezhető erre, és az előző versenyeredményeket törölni kell.

Ha egy versenyző megtagadja a lőfeladat újralövését, amire őt a verseny bármely tisztségviselője ezen vagy más pont alapján kötelezte, akkor az adott pályán elért eredménye nulla lesz, bármilyen korábbi kísérlet eredményétől függetlenül. Ha a főbíró - a versenyigazgatóval folytatott megbeszélés után úgy határoz, hogy a változás a versenyegyenlőség jelentős sérülését jelenti, és nem lehetséges a pályát valamennyi versenyzővel újralövettetni, vagy ha a pálya bármilyen okból használhatatlanná vagy lövészetre alkalmatlanná válna, akkor a pályát és a vele kapcsolatos valamennyi versenyeredményt törölni kell a verseny végeredményéből.

Az a versenyző, akit kizártak egy pályán, viszont később törölték azt a pályát, jogosult lehet a visszahelyezésre, ha fellebbez a versenyző és azt ítélik, hogy a kizárás oka közvetlenül tulajdonítható annak a körülménynek, amiért a pályát kivették a versenyből. Ha a főbíró (a versenyigazgatóval folytatott megbeszélés után) úgy ítéli meg, hogy az időjárási vagy egyéb körülmények veszélyeztethetik a verseny biztonságát és/vagy lebonyolítását, felfüggeszthet minden lövésztevékenységet mindaddig, még kiadja a „lövészet folytatható” utasítást.

  1. Biztonsági zóna

A rendező szervezet felelőssége a versenyen a biztonsági zónák kellő számban történő megépítése és elhelyezése. Ezeket könnyen megközelíthető, alkalmas helyeken kell elhelyezni, és gondoskodni kell a világosan azonosítható jelzéssel való ellátásukról. A Biztonsági Zónákat asztalokkal is el kell ellátni, világosan megjelölve a biztonságos irányt, valamint a zóna határait. Ha van hátsó golyófogó és/vagy oldalfalak, ezeket olyan anyagból kell elkészíteni, amelyek képesek megfogni a kilőtt lövedéket. A Biztonsági Zónát tornaversenyen el kell látni elegendő puskaállvánnyal, vagy biztonságos lőirányt biztosító puskatartóval a puskák számára.

A versenyzők az alábbiakra használhatják a biztonsági zónákat felügyelet nélkül, feltéve, hogy a határain belül maradnak, és fegyverük állandóan a biztonságos irányba mutat. A szabályok megsértése a kizáráshoz vezethet.

Töltetlen fegyverek szállítótáskába való tételére, abból való kivételére, illetve fegyvertokba tételére.

Töltetlen fegyverek elővételének és újbóli tokba tételének, valamint a velük való „száraz gyakorlásnak" és célkép felvételnek a gyakorlására.

Üres tárak fegyverbe helyezésének és kivételének gyakorlására, illetve a fegyver szánjának/závárzatának működtetésére. Fegyverek, részeik, és más tartozékok ellenőrzésére, szétszerelésére, tisztítására, javítására és karbantartására.

Gyakorló, belövő pályák

Ha a verseny ideje alatt gyakorló pálya elérhető, azt pályabíró felügyelete alatt kell üzemeltetni.

A versenyző kipróbálhatja a fegyverének, lőszerének, optikájának működését, figyelembe véve az összes biztonsági szabályt és a pályabíró utasításait.

Árusító helyek

Az elárusítók (vagyis magánszemélyek, cégek, vagy más, a versenyeken kereskedelmi termékeket kiállító vagy árusító jogi vagy természetes személyek) saját maguk viselik a felelősséget a saját termékeik biztonságáért és biztonságos kezeléséért, és biztosítják, hogy ezek oly módon legyenek kiállítva, hogy egyetlen személyt sem sodorhassanak veszélybe. Az összeszerelt fegyvereket a kiállításuk előtt ideiglenesen lövés leadására alkalmatlanná kell tenni. A főbíró - a versenyigazgatóval folytatott előzetes megbeszélés alapján - világosan el kell különítse az elárusítóhelyeket a verseny többi területétől, és valamennyi elárusítónak kiadhatja a „megengedhető tevékenységek útmutatóját". Az útmutató alkalmazása a saját termékeikkel kapcsolatosan az egyes elárusítók felelőssége.

A versenyzők, amennyiben teljes egészében az elárusítóhelyként kijelölt területen maradnak, kezelhetik az elárusítók töltetlen fegyvereit, amennyiben minden ésszerű óvintézkedést megtesznek annak érdekében, hogy annak csöve a fegyverkezelés során egyetlen személyre sem irányulhasson.

A versenyzők az elárusító területen sem vehetik elő vagy tehetik újból tokba a saját fegyverüket. A fegyvermesteri szolgáltatásokat igénylő versenyzők a fegyverüket a kijelölt biztonsági terület igénybe vételével először szállítótáskába kell tegyék, mielőtt átadhatnák azt az elárusítóhelyen a  kereskedőnek.

Higiénés területek

Elegendő számú higiéniás területet kell kialakítani kézmosóval; a WC-k mellett és az étkező bejárata közelében is.

  1. Általános szabályok

A lőfeladat követelményeinek betartása minden körülmények között a versenyző felelőssége,  azonban ezt csak az ezen követelményeket kellő részletességgel elmagyarázó írásos lőfeladat ismertető szóbeli ismertetése vagy fizikai átadása után lehet róla ésszerű keretek között feltételezni. A lőfeladat ismertetőt nagyjából a következő két típusra oszthatjuk:

Publikált lőfeladat - a regisztrált versenyzők és/vagy a régióigazgatók ugyanazt a lőfeladat ismertetőt kell kapják, ugyanazon az értesítési időtartamon belül, még a verseny előtt. Az információ átadható fizikai vagy elektronikus módon egyaránt, akár egy webhelyre való hivatkozásként is.

Nem publikált lőfeladat - megegyezik az előző szabálypontban ismertetettel, azonban a lőfeladat részleteit előzetesen nem kell publikálni. A lőfeladat végrehajtási utasításait kizárólag az írásos lőfeladat ismertető tartalmazza.

A főbíró által jóváhagyott és a szabályok által előírt lőfeladat ismertetőt a verseny megkezdése előtt minden egyes lőfeladatról közzé kell tenni. Ez az ismertető felülbírálja valamennyi, a verseny megkezdése előtt korábban közzétett vagy másként a versenyzők tudomására hozott valamennyi ismertetőt, és legalább az alábbiakat tartalmaznia kell:

  • Célok (típusát és számát),
  • Értékelt lövések számát,
  • A kiindulási helyzetet,
  • Az időmérés kezdetét: hang vagy vizuális jel,
  • Végrehajtást.

A hivatalban lévő tisztségviselő kötelessége az írott lőfeladat ismertető szóbeli felolvasása valamennyi csoportnak (squad). A pályabíró bemutathatja az elfogadható kiinduló helyzetet és a fegyver készenléti helyzetét.

A főbíró az írott lőfeladat ismertetőt érthetőségi, egységességi, vagy biztonsági megfontolásból bármikor módosíthatja

Miután az írott lőfeladat ismertető felolvasásra került a versenyzőknek, s a vele kapcsolatos valamennyi kérdés is megválaszolásra került, a versenyzők számára lehetővé kell tenni a pálya rendezett formátumú megvizsgálását (pályabejárás). A pályabejárás időtartamát - amely valamennyi versenyző számára ugyanolyan hosszú legyen - a pályabíró köteles betartatni. Ha a pályán találhatók mozgó célok vagy más hasonló elemek, akkor ezeket valamennyi versenyzőnek ugyanolyan időtartamban és gyakorisággal kell bemutatni.

  1. Célok - általános alapelvek

A versenyeken használt értékelt célok az alábbiak szerint, egyetlen színnel legyenek színezve:

Az értékelt IPSC papírcél és Mini papírcél értékelt területe legyen cserszínű (sárgás barna). A főbíró jóváhagyásával változtatható a célok színe, ha a háttér és a környezeti kontraszt ezt megköveteli. Az értékelt fémcél teljes lőhető felülete egyetlen adott színűre legyen festve.

A nem-lőhető (no-shoot) célok legyenek világosan megjelölve ”X”-el, vagy legyenek az értékelt céloktól eltérő színű egyetlen adott színűek a verseny vagy torna egészén. A papír és a fém nem-lőhető célok lehetnek eltérő színűek a versenyen, vagy a bajnokságon, biztosítva viszont azt, hogy a választott szín konzekvensen ugyanaz az azonos anyagú nem lőhető céloknak (pl ha a fém no-shoot cél sárga, az egész verseny vagy torna területén sárgának kell lennie a fém no-shoot-nak).

A lőfeladatban használt célok részlegesen vagy teljesen rejtettek is lehetnek a kemény vagy puha takarás használatával, az alábbiak szerint:

A cél részbeni vagy teljes takarására alkalmazott takarást kemény takarásnak tekintjük. Amennyiben lehetséges, a kemény takarást ne csupán szimuláljuk, hanem valóban átlőhetetlen anyagokból építsük meg. Teljes papírcélok nem használhatók kizárólag kemény takarásként.

A pusztán a célok láthatóságának korlátozására szolgáló takarást puha takarásnak tekintjük. Az ezen áthatoló, és az értékelt célt eltaláló lövéseket értékeljük. Az ezen áthatoló, és a büntető célt eltaláló lövéseket büntetjük. A célok puha takarás által rejtett részén valamennyi értékelt zónát kötelező csonkítatlanul, teljes egészében meghagyni. A puha takarásnak vagy áttetszőnek kell lennie, vagy legalább minden takart cél valamely része látható kell legyen a puha takarás valamelyik széle mellett.

Szalaggal, festékkel vagy más módon megjelölt egyetlen célról tilos azt kijelenteni, hogy az kettő vagy több célt képvisel, tilos Mini IPSC célt tenni a teljes méretű célra.

Jóváhagyott célok - papír

A versenyeken két méretű jóváhagyott papírcél használható. A Mini IPSC papírcél szándékozik szimulálni azt, mintha nagyobb távolságra lenne az IPSC normál lőlap elhelyezve. A két méret lehet együtt egy pályán.

A nem-lőhető papírcélok felülete legyen ellátva egy kielégítő módon megkülönböztethető nem értékelt szegéllyel. Amennyiben ezek nincsenek perforálva, vagy más megfelelő módon jelölve, a főbírónak kell biztosítani, hogy a no-shoot célokra a nem értékelt szegély 0,5 cm (mini targets 0,3 cm) legyen utólag felrajzolva vagy felszerelve.

Jóváhagyott célok - fém

A fémcélok és fém no-shootok amik véletlenül el tudnak fordulni, kifejezetten tiltottak.

Fémcélok és fém no-shootok, amiket a pályabíró eldőltnek, vagy elfordultnak nyilvánít amiatt, mert eltalálták a tartó részét (keret részét), vagy bármilyen véletlen okból (szél, geller) eldőlnek, a lőtéri felszerelés hibájának kell tekinteni. Fémcéloknak és fém no-shootoknak nincs nem értekelt szegélyük.

Az értékelt fémcéloknak el kell dőlniük, vagy lefordulniuk az értékeléshez.

Lőtéri felszerelés vagy felület megváltoztatása

A versenyzők semmilyen körülmények között sem alakíthatják át a lőtér felszínét, a természetes lombtakarót, a szerkezeteket, oszlopokat, vagy egyéb lőtéri felszerelést (beleértve a célokat, céltartókat és a mozgó célokat indító felszereléseket). A pályabíró döntésétől függően ezen szabály megsértéséért alkalmanként egy eljárási hiba adható. A versenyzők kérhetik a verseny tisztségviselőitől, hogy az esélyegyenlőség érdekében a lőtér felszínével, a célok elhelyezkedésével és láthatóságával, vagy bármilyen más üggyel kapcsolatban bizonyos helyreállító műveleteket megtegyenek. Ezen kérésekkel kapcsolatban a főbíró döntése végleges.

Lőtéri felszerelés és egyéb hibák

A lőtéri felszerelés jelentsen egyforma kihívást az összes versenyzőnek. A lőtéri felszerelés hibái például (de nem csupán ezekre korlátozódva) a papírcélok rossz helyre történő elhelyezése, fémcélok vagy mozgó célok idő előtti aktiválása, az elektromosan vagy mechanikusan működtetett felszerelés meghibásodása, valamint az olyan felszerelések, mint pl. nyílások, látáskorlátozók hibái. Bármilyen fegyver lőtéri felszerelésként való használata vagy azzá nyilvánítása tilos.

Azon versenyzőnek, aki a lőtéri felszerelés hibája miatt nem tudja befejezni a lőfeladatot, vagy akinek a végrehajtási kísérlete előtt a fém- vagy a mozgó célok nem lettek kiindulási helyükre visszaállítva, a meghibásodást kiváltó felszerelés megjavítása, illetve a célok helyreállítása után újra kell lőnie a lőfeladatot. A helyre nem állított papírcélok nem minősülnek a lőtéri felszerelés hibájának.

Ha a főbíró úgy ítéli meg, hogy egy, vagy több cél meghibásodott, vagy a pálya jelentősen módosult a korábbiakhoz képest, elrendelheti a pálya újra lövését a versenyző(k)nek. Amennyiben egy felszerelés gyakran meghibásodik egy adott pályán, akkor ez a pálya törölhető a versenyből

  1. Fegyverek

Irányzékok

„Nyílt irányzék" azon, a fegyverre felszerelt célzó eszköz neve, amely nem alkalmaz lencséket vagy elektronikus áramköröket. A fiber-optika betét nem minősül lencsének.

„Optikai/elektronikus irányzék" azon, a fegyverre felszerelt célzó eszköz (beleértve a lámpát is) neve, amely lencséket, és/vagy elektronikus áramköröket is használ.

A fegyvereknek működőképesnek és biztonságosnak kell lenniük. A versenybírók bármikor megkövetelhetik a versenyző fegyverének és kapcsolatos felszerelésének a vizsgálatát, hogy biztonságos működésüket ellenőrizhessék. Ha egy versenybíró bármelyik ilyen eszközt működésképtelennek vagy nem biztonságosnak deklarálja, akkor ezen eszköz a versenyből kitiltandó mindaddig, amíg a főbíró által ellenőrzött és jóváhagyott javítása meg nem történik. A versenyzőknek ugyanazon fegyvert és ugyanazon irányzéktípust kell használniuk a verseny valamennyi lőfeladata során. Amennyiben a versenyző eredeti lőfegyvere vagy irányzéka működésképtelenné vagy nem biztonságossá válna a verseny alatt, akkor ezen fegyver vagy irányzék helyett egy másik használatának megkezdése előtt a versenyző köteles a főbíró engedélyét kérni, aki a cserét jóváhagyja, amennyiben:

  • A cserefegyver megfelel az adott divízió szabályainak, és
  • A cserefegyver használatával a versenyző nem jut előnyhöz.

Azon versenyzővel szemben, aki lőfegyverét és vagy az irányzékát a főbíró előzetes engedélye nélkül másikra cseréli vagy jelentősen módosítja, a kitiltás szabályaira vonatkozó büntetést kell alkalmazni.

A versenyző egy lőfeladat során sem használhat vagy viselhet egyidejűleg egy lőfegyvernél többet

A többszörös tűzcsapást vagy teljesen automata működést (tehát az elsütőbillentyű egyszeri működtetése esetén egynél több lövedék kilövését) lehetővé tevő fegyverek (burst, binary) használata engedélyezett.

Az egynél több csövű fegyverek tiltottak.

 

Tokok szállítás, tárolás és felszerelések

Hordás és tárolás – a fegyvert minden esetben töltetlen állapotban lehet hordani, vagy erre a célra kialakított tokban vinni, vagy kézifegyvert tokban biztonságosan rögzítve a versenyző övén lehet hordani. A versenyző által a fegyvertokban viselt fegyver tárfészke legyen üres, a kakasa, illetve ütőszege pedig legyen fesztelenített.

Fegyverkezelés - A biztonsági zóna határain kívül, illetve a versenybírók közvetlen felügyelete vagy utasítása nélkül a versenyzőknek tilos a fegyverét kezelnie. A fegyverkezelés magába foglalja a fegyver elővételét a tokból és oda visszatételét, még akkor is, ha el van takarva védőburkolattal és az teljesen vagy részben a tokban van, és a fegyverövvel együtt van kezelve. Hacsak az írott lőfeladat, vagy a bíró másképp nem rendeli el, az egyes pályák között a versenyző nem módosíthatja a tok és az egyéb felszerelések helyzetét, azokat nem veheti le, vagy teheti fel.

A versenyek nem követelhetik meg egy adott típusú vagy márkájú fegyvertok vagy egyéb felszerelés használatát. A főbíró azonban dönthet úgy, hogy egy versenyző felszerelése nem biztonságos, és elrendelheti annak módosítását. Ennek elmulasztása vagy megtagadása az adott felszerelés versenyből való kizárását jelenti. Ha a tok, vagy egyéb felszerelés tartalmaz biztosítót, vagy biztonsági fület, az használni vagy zárni kell a “Standby” parancs előtt.

  1. Általános rendelkezések

Megfelelő öltözék

Álcaruha, vagy más hasonló rendőri vagy katonai öltözék használata ellenjavallt a nem rendfenntartó és katonai személyeknek. A versenyzők öltözékével kapcsolatos végső döntési jogkörrel a versenyigazgató rendelkezik.

Szemvédő felszerelések

Mindenkit figyelmeztetünk, hogy a látás károsodásának elkerülésében kulcs szerepet játszó megfelelő látásvédő felszerelés viselése saját érdekük. Kifejezetten javasoljuk, hogy a látásvédő felszereléseket a lőtér teljes területén állandóan viseljék. A versenyrendező megkövetelheti ezen védelmi eszközök használatát a lőtéren tartózkodás feltételeként. Ebben az esetben a verseny tisztségviselőinek minden ésszerű erőfeszítést meg kell tenniük annak érdekében, hogy valamennyi személy megfelelő védőfelszerelést használjon. Amennyiben egy tisztségviselő észreveszi, hogy a versenyző a lőfeladat végrehajtása közben elveszti a szemvédő felszerelését, vagy eleve nélküle kezdte meg a feladat végrehajtását, azonnal meg kell állítania a versenyzőt, aki a felszerelés megigazítása után újralövi a pályát. A lőfeladat közben a látásvédő felszerelését véletlenül elveszítő versenyző jogosult fegyverét biztonságos irányba fordítva megállni, és jelezni a problémát a versenybírónak, mely esetben az előző szabálypont előírásai lépnek érvénybe

Minden, a lőfeladat megkezdése után tett, a szemvédő felszerelés eltávolítása általi újralövés elérésére irányuló kísérlet sportszerűtlen magatartásnak minősül!

Amennyiben a versenybíró saját megítélése szerint egy versenyző a lőfeladat végrehajtásának megfelelő látásvédő felszerelés nélküli megkísérlésére készül, felszólíthatja a versenyzőt a probléma megoldására, mielőtt megengedné neki a feladat folytatását. Ebben a kérdésben a főbíró szava jelenti a végső döntést.

Meghibásodások - versenyző felszerelése

Ha egy versenyző fegyvere a kezdő jelzés után meghibásodik (akadály következik be), a versenyző megkísérelheti biztonságosan elhárítani az akadályt, majd folytathatja a lőfeladatot. Az akadály elhárítása közben a versenyző a fegyverét egész idő alatt biztonságosan lőirányba fordítva köteles tartani. Amennyiben a versenyző bármilyen fegyverhibát észlel a „load and make ready" parancs elhangzása után, de még a kezdő jelzés előtt, jogosult a hivatalos tisztségviselő ellenőrzése és felügyelete mellett visszalépni, majd megjavítania a fegyverét anélkül, hogy ez bármilyen büntetést is vonna maga után, feltéve hogy betartja a biztonsági szabályokat. Miután a lőfegyverét megjavította, a versenyző a főbíró  vagy a pályára beosztott bíró által meghatározott időpontban újból megkísérelheti a lőfeladat végrehajtását. Ha az akadályelhárítás során a versenyzőnek jól láthatóan le kell engednie a célról a fegyvert, a versenyző ujja nem maradhat a sátorvason belül, azt jól láthatóan ki kell vennie. Amennyiben a versenyző nem képes két percen belül elhárítani az akadályt, vagy a versenyző saját maga hagyja abba az akadály elhárítást, akkor a fegyvert biztonságosan lőirányba tartva jeleznie kell ezt a versenybírónak. A versenybíró a szokásos módon befejezi a lőfeladatot. A lőfeladatot mint végrehajtottat kell értékelni, megadva minden hibázás és egyéb büntetést. Semmilyen körülmények között sem engedhető meg, hogy a versenyző a töltött fegyver birtokában elhagyja a tűzvonalat Amennyiben a fegyver a fentiek szerint meghibásodik, a versenyzőnek nem engedhető meg a lőfeladat újbóli végrehajtása. Ez abban az esetben is igaz, ha a lőfegyver a lőfeladat végrehajtása közben működésképtelennek, és/vagy nem biztonságosnak nyilvánítódott Ha egy versenyző megáll, mert vélhetően vagy ténylegesen alultöltött a lőszere, ez nem jogosítja fel újralövésre.

Versenyzők időbeosztása és csapatbeosztása

A versenyzők a közzétett verseny és csapat időbeosztás szerint kell versenyezzenek. Amennyiben egy versenyző valamelyik pályán nem jelenik meg a megadott időben, a versenyigazgató előzetes írásos jóváhagyása nélkül nem lőheti azt. Amennyiben nem kapja meg a jóváhagyást, az adott pályán az eredménye nulla lesz.

Egy verseny, torna, vagy liga kezdetének azt a napot tartjuk, amikor a versenyzők (beleértve a fent megadottakat is) a versenyben értékelt eredményért kezdenek lőni, a végének pedig azt tekintjük, amikor a versenyigazgató az eredményeket teljesnek és véglegesnek deklarálja.

Verseny tisztségviselők

 A verseny tisztségviselőinek és felelősségi körüknek meghatározása az alábbi:

Pályabíró (Range Officer - RO) - Kiadja a lőtéri vezényszavakat, felügyeli, hogy a versenyző betartja-e az írott lőfeladat ismertetőben rögzített utasításokat, és közelről felügyeli a versenyző cselekedeteinek biztonságos voltát. Deklarálja továbbá minden egyes versenyző értékelt és büntető pontjait, valamint a végrehajtási időt, és ellenőrzi, hogy ezek helyesen fel lettek-e tüntetve a versenyző értékelő lapján. A vezető bíró és a főbíró fennhatósága alatt dolgozik.

Vezető bíró (Chief Range Officer - CRO) - A felelősségi körébe tartozó lőfeladatok körzetében tartózkodó valamennyi személy és cselekedet fölött elsődleges döntési jogköre van. Ellenőrzi ezen szabálykönyv tisztességes, helyes, és konzisztens alkalmazását. A főbíró fennhatósága alatt dolgozik.

Értékelő bíró (Stats Officer - SO) – Felügyeli az értékelő csapatot, amely összegyűjti, rendezi, ellenőrzi, sorrendbe állítja, és megőrzi valamennyi értékelő lapot, végül előállítja az előzetes és a végeredményeket. A nem teljes vagy helytelenül kitöltött ellenőrző lapokról azonnal értesíti a főbírót. A főbíró fennhatósága alatt dolgozik.

Technikai igazgató (Quartermaster - QM) - kiadja, megjavítja és kezeli a lőtéri felszereléseket (pl. célokat, ragasztót, festéket, egyéb anyagokat), ami a pályára szükséges (pl. órákat, elemeket, tűzőgépeket, tűzőgépkapcsokat, felírótáblákat, stb.). Utántölti a versenybírók frissítőit, a főbíró fennhatósága alatt dolgozik.

Főbíró (Range Master - RM) - a teljes lőtér területét tartózkodó valamennyi személy és cselekedeteik fölött, a lőfeladatok működése, és ezen szabálykönyv alkalmazása fölötti végső fennhatósága van. Valamennyi kizárásról, és óvás benyújtásáról értesülnie kell. A főbírót általában a versenyigazgató jelöli ki, és együtt dolgoznak.

Versenyigazgató (Match Director - MD) - a teljes versenyadminisztrációt kezeli, beleértve a csoportbeosztást, a lőtér kialakítását, valamennyi segítő személyzet koordinálását, és a szolgáltatások biztosítását. Fennhatósága és döntései megkérdőjelezhetetlenek, kivéve a szabályokkal kapcsolatos ügyeket, amelyekben a főbíró szava a döntő. A versenyigazgatót a rendező szervezet jelöli ki, és a főbíróval együtt dolgozik.

A tisztségviselők kijelölése

A versenyszervezőknek a verseny megkezdése előtt ki kell jelölnie a versenyigazgatót és a főbírót az ezen szabálykönyvben lefektetett kötelmek viselésére. A kinevezett főbíró lehetőleg a jelenlevők közül a legképzettebb és leggyakorlottabb tisztségviselő legyen. A versenyen ugyanazon személy is kijelölhető versenyigazgatóként és főbíróként.

Lőtéri kommunikáció

Az elfogadott lőtéri vezényszavak és sorrendjük a következő:

„Load and make ready" (illetve "Make Ready" a töltetlen fegyverrel történő indulás esetén) - ez a parancs jelzi a lőfeladat kezdetét. A pályabíró közvetlen felügyelete alatt a versenyzőnek arccal lőirányba, vagy más, a pályabíró által meghatározott biztonságos irányba kell fordulnia, viselnie kell a látásvédő felszerelését, és az írott lőfeladat ismertetőnek megfelelő kiindulási helyzetbe kell hoznia a fegyverét. A versenyző ezután elfoglalja a megkívánt kiindulási helyzetet. Miután ez megtörtént, a pályabíró folytathatja a vezényszavak kiadását. A helyes parancs kiadása után a versenyző a „kezdő jelzés" elhangzásáig nem hagyhatja el a kiindulási helyet, kivéve, ha a pályabíró azt előzetesen jóváhagyja és közvetlenül felügyeli. E szabály megsértése első ízben figyelmeztetést von maga után, míg ugyanazon versenyen való további előfordulása esetén a sportszerűtlen magtartásra vonatkozó szabálypont alkalmazását vonhatja maga után.

„Are you ready?" - a tagadó válasz hiánya azt jelzi, hogy a versenyző pontosan megértette a lőfeladat követelményeit, és készen áll annak megkezdésére. Amennyiben a versenyző még nem készült fel ezen parancs kiadásakor, akkor ezt a „not ready" válasszal kell jeleznie. A versenyző csak akkor vegye fel a kívánt készenléti helyzetet, amikor teljesen felkészült, ezzel jelezve készenlétét a bírónak.

„Standby" - ezt a parancsot a kezdő jelzésnek kell követnie 1-4 másodpercen belül

„Kezdő jelzés" - a versenyző lőfeladat végrehajtási kísérletének kezdetét jelző jelzés. Amennyiben a versenyző bármilyen okból nem reagál a kezdő jelzésre, a bíró győződjék meg arról, hogy a versenyző készen áll a lőfeladat megkezdésére, majd ismét adja ki a lőtéri parancsokat az „are you ready?" parancstól kezdődően.

Abban az esetben, ha a versenyző véletlenül korábban kezdené meg a feladat végrehajtását (hamis kezdés), a bíró, amilyen gyorsan csak lehetséges, leállítja a versenyzőt, és a pálya helyreállítása után újraindítja őt. Ha a versenyző reagál a startjelre, de bármilyen okból nem folytatja a lőfeladatot és a hivatalos időmérő nem mutat időt, a pályát nulla idővel és nullás pályának kell értékelni.

„Stop" - a pályára beosztott bármely tisztségviselő bármikor kiadhatja ezt a parancsot a lőfeladat közben. A versenyzőnek azonnal tüzet kell szüntetnie, be kell fejeznie a mozgását, és meg kell várnia a bíró további utasításait.

„Range is clear" - a versenyzők vagy bármilyen résztvevők, mindaddig nem mehetnek előre, vagy távozhatnak a tűzvonalról vagy a végső tüzelési helyzetről, amíg a pályabíró ezt a parancsot ki nem adja. Miután a parancs elhangzott, a tisztségviselők és a versenyzők előremehetnek, megkezdhetik az értékelést, a célok ragasztását, visszaállítását, stb.

Mozgás

A célok tényleges célzását vagy lövését kivéve minden mozgást úgy kell végrehajtani, hogy az ujjak jól láthatóan kívül maradjanak a sátorvason, és javasolt a külső biztosító alkalmazása is. A fegyvernek biztonságos irányba kell mutatnia. Jelen szabálypont értelmezésében mozgás alatt az alábbi cselekedetek bármelyikét értjük:

  • Bármely irányban megtett egynél több lépés.
  • Lövési testhelyzet megváltoztatása (pl. állásból térdelésbe, vagy ülésből állásba).
  • Segítség vagy zavarás

A lőfeladat végrehajtása közben a versenyzőnek semmiféle segítség nem adható, azonban biztonsági figyelmeztetést a pályára rendelt bírók bármelyike akármikor kiadhat. Ezen figyelmeztetések nem képezhetik a versenyző újralövési követelésének alapját. A lőfeladat közben a versenyzőnek - a RO előzetes engedélye nélkül - segítséget nyújtó, személynek (és az ilyen segítséget elfogadó versenyzőnek) a bíró, amennyiben ezt indokoltnak látja, eljárási hibát adhat az adott pályán

A lőfeladat végrehajtása közben a versenyző szóban történő vagy egyéb zavarása estén a sportszerűtlen magatartásos szabálypontot kell alkalmazni. Ha a RO szerint ez szignifikáns zavarás volt, jeleznie kell a Range Masternek, aki újralövést rendelhet el a versenyzőnek. Abban az esetben, ha a bíróval való véletlen érintkezés vagy más külső befolyás megzavarta volna a versenyzőt a lőfeladat végrehajtása közben, a bíró felajánlhatja a versenyzőnek a lőfeladat újralövését. A versenyzőnek az ajánlatot még azelőtt el kell fogadnia vagy el kell utasítania, mielőtt megnézné akár a végrehajtási idejét, akár az előző kísérlet találatait.

Célkép, száraz gyakorlás, és pályabejárás

A versenyzőknek a lőfeladat ellenőrzése (pályabejárás) közben tilos bármiféle célzási segédeszköz használniuk (pl. játékfegyvert vagy replika fegyvert, illetve a valódi lőfegyver bármilyen tartozékát), kivéve a saját kezüket. A szabály megsértéséért alkalmanként egy eljárási hiba büntetést kell alkalmazni.

Egyetlen személy sem léphet be a lőfeladat területére a főbíró, vagy az adott pályára kirendelt bíró előzetes jóváhagyása nélkül. A szabály megsértőit első ízben figyelmeztetni kell, minden további kísérletük esetén azonban a sportszerűtlen magatartás szabályai alkalmazhatók.

Általános szabályok

Célok megközelítése - értékelés közben a versenyző vagy megbízottja a bíró előzetes felhatalmazásának hiányában nem közelítheti meg a célokat 1 méternél jobban. A szabály megsértése első ízben figyelmeztetést von maga után, azonban a versenyző vagy megbízottja a bíró döntésétől függően az ugyanezen versenyen bekövetkező minden további alkalommal eljárási hibával büntethető.

Célok megérintése - értékelés közben a versenyző, vagy megbízottja nem érintheti meg, és más módon sem befolyásolhatja a célokat a bíró felhatalmazása nélkül. Amennyiben a bíró úgy ítéli meg, hogy a versenyző vagy megbízottja befolyásolja vagy megzavarja az értékelési eljárást a cselekedetével, a bíró az alábbiakat teheti:

  • Az érintett célt, mint elhibázottat értékelheti, vagy
  • Alkalmazza valamennyi érintett büntető célon a büntetéseket.

Korán leragasztott célok - amennyiben egy célt korán leragasztanak, ezzel lehetetlenné téve a tényleges eredmény megállapítását, a bíró elrendelheti a versenyzőnek a pálya újralövését.

Helyre nem állított célok - amennyiben az előző versenyző lőfeladat végrehajtási kísérletét követően egy vagy több cél nem lett kellően leragasztva az értékelés során, a vezetőbírónak kell megítélni, hogy az adott cél értékelhető vagy nem. Amennyiben extra találatok vagy megkérdőjelezhető büntető találatok vannak, és a bíró számára nem nyilvánvaló, hogy a találatok közül melyiket lőtte az éppen értékelt versenyző, az érintett versenyző számára el kell rendelni a lőfeladat újbóli végrehajtását. Abban az esetben, ha találatragasztó vagy ragasztószalag van használva a papírcél helyreállításhoz, és ezeket lefújja a szél, vagy egyéb ok miatt leesnek, és a vezetőbíró számára nem nyilvánvaló, hogy a találatok közül melyiket lőtte az éppen értékelt versenyző, az érintett versenyző számára el kell rendelni a lőfeladat újbóli végrehajtását. Ha a versenyző hezitál, vagy megáll a lőfeladat végrehajtása közben azért, mert egy vagy több nincs helyreállítva, nem rendelhető el újralövés számára.

Amennyiben a lövedék teljes egészében az értékelt területen belül maradva halad át a célon, majd további útján egy másik papírcél értékelt területét érinti, a további papírcélokon lévő ilyen találat nem számít sem értékelt, sem büntető találatnak a lövedék teljes egészében az értékelt területen belül maradva halad át a célon, majd további útján egy fémcélt eltalál vagy ledönt, akkor ezt lőtéri felszerelés hibájaként kell kezelni. A versenyzőnek a pályát helyreállítása után újra kell lőnie. A lövedék a papír vagy fémcél értékelt területét csak részlegesen érinti, majd további útján egy másik papírcél értékelt területét találja el, a második célon elért találatot is értékelt vagy büntető találatként kell értékelni, az adott esettől függően.

A lövedék a papír vagy fémcél értékelt területét csak részlegesen érinti, majd további útján egy fémcélt ledönt (vagy eltalálja az értékelt területét), az eldőlt (vagy eltalált) második fémcélt is értékelni vagy büntetni kell, az adott esettől függően.

Hivatalos idő

Kizárólag a bíró által üzemeltetett időmérő eszköz használható a versenyzői lőfeladat végrehajtási kísérlet időtartamának mérésére. Ha a pályabíró úgy véli, hogy az időmérő eszköz meghibásodik, akkor azon versenyzőnek, akinek a pontos végrehajtási időtartama nem állapítható meg, újra kell lőnie a lőfeladatot.

Amennyiben az óvási bizottság véleménye szerint a versenyzőnek tulajdonított lőfeladat végrehajtási idő nem valószerű, a versenyzőnek a pályát újra kell lőnie

Értékelő programok

A hivatalos értékelő program a Simple Scoring IPSC, hacsak egyéb értékelő programot nem hagyott jóvá az verseny elnöke.

 

  1. Eljárási hibák - általános szabályok

Eljárási hiba büntetést akkor kell alkalmazni, ha a versenyző elmulasztja az írásos lőfeladat ismertető által meghatározott valamelyik előírás teljesítését, és vagy a szabálykönyv általános szabályait. Az eljárási hibát adó bírónak a versenyző értékelő lapjára világosan fel kell jegyeznie a büntetések számát, valamint az alkalmazásuk okát.

Minden eljárási hiba büntetés értéke plusz 10 másodperc.

Az eljárási hiba alkalmazását vitatni kívánó versenyző a vezető bírónál, és/vagy a főbírónál fellebbezhet, és ha az ő döntésük után is fenntartja panaszát, az óvási bizottsághoz fordulhat.

Az eljárási hibát a versenyző későbbi akciójával nem teheti meg nem történtté. Ha egy versenyző például a hibavonal megsértésével támad meg egy célt, akkor mindenképpen megkapja a megfelelő eljárási hiba büntetést akkor is, ha később ugyanazt a célt a hibavonal megsértése nélkül újból megtámadja.

Eljárási hibák - példák az alkalmazásra

Azon versenyző, aki elmulasztja az írott lőfeladat ismertetőben meghatározott valamelyik előírás betartását, alkalmanként egy eljárási hibával büntetendő. Ha a követelmény be nem tartásával a versenyző jelentős előnyhöz jutott, akkor a versenyzőnek egy helyett minden egyes leadott lövés után egy (1) eljárási hibát kell adni.

Amennyiben a fenti esetekben több eljárási hiba büntetést kell kiszabni, ezek száma nem haladhatja meg az adott helyről elérhető értékelt találatok együttes számát. Ha például egy versenyző a hibavonalat sérti meg egy olyan helyen, ahonnan összesen négy fémcél látható, és minden leadott lövés után egy eljárási hibával kell őt büntetni, akkora ténylegesen leadott lövések számától függetlenül legfeljebb négy eljárási hibával sújtható.

Amennyiben a versenyző elmulasztja a kötelezően előírt tárcsere végrehajtását, leadott lövésenként egy eljárási hibával kell őt büntetni mindaddig, amíg a tárcserét végül végre nem hajtja.

Ha a versenyző a „standby" parancs után és a kezdő jelzés előtt kapkod (pl. kezét a fegyver, az újratöltő eszköz, vagy a lőszer felé mozgatja), vagy fizikailag előnyösebb lőpozíciót, beállást vagy testhelyzetet vesz fel, egy eljárási hiba büntetést kell rá kiszabni. Amennyiben a bíró még időben meg tudja állítani a versenyzőt, akkor első alkalommal csak figyelmeztetést kell adni, és a versenyzőt újra kell indítani.

Ha a versenyző elmulaszt egy célt legalább egy lövéssel megtámadni, akkor minden ilyen kihagyott cél esetén egy eljárási hibát kell kapnia a hibázásért járó büntetések mellett,

A versenyző, miután elhagyott egy lőhelyzetet, oda később visszatérhet és újra lőhet, amennyiben ezt biztonságosan képes megtenni.

Az a versenyző, aki a legalább 1,8m magas barrikád felett átlő, minden egyes lövés után 1 eljárási hibát kell adni.

 

Kizárás - általános szabályok

Azon versenyzőt, aki biztonsági előírást sért vagy más tiltott tevékenységet végez egy versenyen, ki kell zárni és meg kell számára tiltani bármely további lőfeladatának a végrehajtását, függetlenül a verseny időbeosztásától vagy fizikai felépítésétől, függetlenül az esetleges óvási eljárástól

Ha a kizárás büntetést kiszabja, a bírónak fel kell jegyeznie a kizárás okait, valamint az esemény időpontját és dátumát a versenyző értékelő lapjára, és a főbírót a lehető leghamarabb értesítenie kell

A kizárt versenyző eredményeit a versenyeredményből törölni, illetve a versenyeredményeket véglegesnek nyilvánítani nem szabad mindaddig, amíg a szabályban meghatározott időtartam úgy el nem múlik, hogy ezalatt nem érkezik óvási kérés a főbíróhoz vagy megbízottjához

Kizárás, sportszerűtlen magatartás

A verseny tisztségviselője által nem sportszerűnek tartott magatartásért a versenyzőt ki kell zárni. A teljesség igénye nélkül példa a csalás, hazugság, a tisztségviselő ésszerű utasításának való ellenszegülés, vagy bármely olyan viselkedés, amely a sport rossz hírbe hozására alkalmas. Alkalmazása esetén a főbírót a lehető leghamarabb értesíteni kell.

Azon versenyzőt, aki a bíró megítélése szerint a versenyelőny megszerzése vagy az újralövés lehetősége érdekében szándékosan eltávolította vagy a látásvédő felszerelését, vagy annak elvesztését okozta, nem sportszerű viselkedésért ki kell zárni a versenyből.

A bíró által elfogadhatatlannak ítélt magatartásért bármely személyt ki lehet tiltani a lőtérről. Példa (a teljesség igénye nélkül) a bíró ésszerű utasításának való ellenszegülés, a lőfeladat működésének és/vagy a versenyző végrehajtási kísérletének megzavarása, illetve bármely olyan viselkedés, amely a sport rossz hírbe hozására alkalmas.

Kizárás, tiltott szerek

Az IPSC versenyen tartózkodó valamennyi személytől megköveteljük, hogy mind mentálisan, mint fizikálisan teljes mértékben urai legyenek képességeiknek.

IPSC az alkoholtartalmú termékek, valamint a nem orvosi rendelvényre adott és nem alapvető szerek mértéktelen használatát, valamint az illegális vagy teljesítményfokozó szerek használatát különösen jelentős szabálytalanságnak tekinti, függetlenül attól, hogy ezeket miként adminisztrálták vagy kezelték.

Az orvosilag indokolható használattól eltekintve a versenyeken részt vevő versenyzők és tisztségviselők nem lehetnek semmiféle szerek (alkoholt is beleértve) befolyása alatt. Bármely személyt, aki a főbíró véleménye szerint láthatólag bármely ilyen szer hatása alatt áll, ki kell zárni a versenyből és el lehet távolítani a lőtérről.

 

Asztali nézet